Z jakiego powodu wskazane jest wykonywać badanie krwi oraz jak się do niego przygotować?

Artykuł dodał/a: Janina Sobczak
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Z jakiego powodu wskazane jest wykonywać badanie krwi oraz jak się do niego przygotować?

Badanie krwi jest jednym z kluczowych czynności, jakie pomagają zdiagnozować prawidłowy stan naszego organizmu. Dzięki różnym substancjom zawartym w tym życiodajnym płynie, lekarz zdoła ocenić formę oraz potencjalne problemy zdrowotne. Warto tę czynność wykonywać systematycznie. Kluczowe jest również należyte przygotowanie, które pomoże w osiągnięciu wiarygodnych wyników.

Rób badanie krwi co najmniej raz w roku

Ludzie mają tendencję do zaniedbywania swojego zdrowia. Praca, rodzina czy hobby są ważniejsze od okresowych wizyt u lekarza. Niemniej jednak bez zdrowia pozostałe rzeczy przestają nas radować. Dbamy systematycznie o auto, przeprowadzamy doroczny przegląd oraz wymieniamy najpotrzebniejsze podzespoły. Chodzimy do fryzjera, na spotkania z przyjaciółmi, do parku i tak dalej. Trudno jest znaleźć nam czas na kilkuminutowe badanie, gdzie wyniki otrzymujemy z reguły następnego dnia. Co więcej, koszt wykonywanej diagnozy jest stosunkowo niski.

Kiedy symptomy dają o sobie znać

Organizm zazwyczaj często komunikuje nam, że coś zaczyna się dziać niedobrego. Senność, utrata wagi, przemęczenie oraz inne objawy to powód do przeprowadzenia badań krwi. Oczywiście można udać się do lekarza, jednak on zapewne także zleci wykonanie badania krwi. Jest to fundamentalne badanie, od którego zaczyna się ocenę stanu zdrowia nieomalże każdego pacjenta.

Badanie na czczo to dobry początek

Jeśli zależy nam na wiarygodności badań, najodpowiedniej wybrać się na pobranie krwi na czczo. To jest absolutne minimum, jakie powinniśmy wykonać, aby mieć pełne przekonanie, że otrzymane wyniki będą miarodajne. Jednak czasami zdarza się tak, że pewne wskaźniki odbiegają od normy. Dotyczy to zwłaszcza poziomu cholesterolu. Po drugich badaniach kontrolnych stężenie jest już we właściwym zakresie. Od czego to zależy?

Na wyniki badań ma wpływ to, co ostatnio jedliśmy

Człowiek jest organizmem biologicznym, dlatego wszystko, co jemy, ma wpływ na rezultaty badań. Objawia się to w postaci poziomu cukru we krwi, tłuszczy nienasyconych, witamin i innych związków chemicznych. Gdy dzień przed badaniem, na kolację skonsumujemy obfity posiłek, bogaty w produkty słodkie bądź smażone, to wizyta w przychodni bez śniadania oraz porannej kawy niedużo zmieni, ponieważ organizm nie zdąży strawić wcześniejszego jedzenia. Stąd najlepiej spożyć lekki posiłek dzień przed badaniem krwi.

Nie przejmuj się lekami, które bierzesz

Systematyczne branie leków może mieć wpływ na wyniki badań. Niemniej jednak z reguły nie jest to drastyczna zmiana. Gdy w trakcie analizy otrzymanych rezultatów, poinformujemy lekarza o przyjmowaniu rozmaitych tabletek, powinien on uwzględnić je w danych, które otrzymał z laboratorium. Dlatego najodpowiedniej jest nie rezygnować z codziennych leków przed badaniem krwi.

Tagi artykułu
Artykuły od Janina Sobczak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Zobacz inne w Zdrowie i odżywianie