Wybrzeże w Polsce, innymi słowy kraina parawanów.

Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Wybrzeże w Polsce, innymi słowy kraina parawanów.

Dla prawie każdej polskiej rodziny jadącej nad morze jedno jest niezmiernie ważne — zabrać ze sobą parawan. Jeżeli ktoś o nim zapomni, nie musi się mimo wszystko martwić. Zaopatrzone są w nie zarówno hotele, pensjonaty, domki letniskowe jak również przydrożne kioski. Kupując pocztówkę znad Bałtyku, możesz być pewien, że chociaż jedna dostępna na poczcie będzie demonstrowała olbrzymią plażę pełną turystów odgrodzonych od siebie parawanami w najróżniejszych wzorach. Skąd wziął się ich fenomen i jak sprawa prezentuje się w innych nadmorskich regionach?

Ochrona przed wiatrem

Historia parawanów sięga starożytnych Chin oraz całej Azji Wschodniej. W Europie zaczęto je używać dopiero w średniowieczu. Początkowo służyły jako ochrona przed wiatrem, przeciągami oraz stanowiły pewnego rodzaju odgradzającą ścianę. W poniektórych domach nadal stosuje się je jako element ozdobny, który optycznie pomniejsza pomieszczenie i tworzy zaciszny kącik bądź miejsce do przebierania się. Na plaży ich rola sprowadzała się głównie do ochrony przed silnym wiatrem wiejącym znad Morza Bałtyckiego oraz zapewnienie prywatności. Wraz z rozwojem turystyki, coraz więcej Polaków decydowało się na odpoczynek na wybrzeżu i zabierało ze sobą własny parawan. Doszło do tego, że nawet w najbardziej parny dzień, gdy fale są małe, a wiatr praktycznie nie wieje, plaża jest zapełniona kolorowymi parawanami. Jeżeli chcesz zmoczyć stopy w Bałtyku, musisz wpierw pokonać prawdziwy tor przeszkód.

Podzieleni plażowicze

Popularność parawanów nad polskim morzem podzieliła Polaków, dosłownie i w przenośni. Każdy wczasowicz z samego rana śpieszy ze swoimi rzeczami, by zdobyć dla siebie jak najlepsze miejsce. Im później dotrzesz na plaże, tym bardziej oddalone od brzegu miejsce pozyskasz. Wielu Polaków sprzeciwia się takiemu podejściu. Wskazują też oni na to, że parawany psują ładny krajobraz polskiego wybrzeża oraz sprawiają, że trudno jest przejść pomiędzy nimi, by zażyć kąpieli w Bałtyku. W materiałowym labiryncie często gubią się dzieci, które oddalając się na chwilę od miejsca wypoczynku, nie potrafią już znaleźć drogi powrotnej. W tym wszystkim znajdują się także skrajni obrońcy zjawiska „parawaningu”. Wskazują oni na to, że stało się to swego rodzaju symbolem w polskiej kulturze, o którym opowiadają zarówno zagraniczne media, jak i nadjeżdżający z całego świata podróżnicy.

Za granicą

Jeżeli zdecydujesz się na wakacje za granicą, np. nad Morzem Śródziemnym, we Włoszech lub w Chorwacji, to parawan nie będzie potrzebny. Na wielu należących do kurortów plażach, znajdują się leżaki oraz parasolki, pod którymi możesz przysiąść z całą rodziną. Ludzie nie przejmują się tam opinią innych i bez ograniczeń rozkładają swoje ręczniki w dowolnym miejscu, z którego można obserwować rozległe morze.

Tagi artykułu
Artykuły od Jarosława Włodarczyk
Wybrzeże w Polsce, innymi słowy kraina parawanów.
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Zobacz inne w Turystyka i podróże

Brak artykułów