Sauna domowa - jak ją wykonać i ile kosztuje?

Artykuł dodał/a: Dorian Borowski
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Sauna domowa - jak ją wykonać i ile kosztuje?

O zaletach saunowania można mówić bez końca. Wiele osób decyduje się na zakup sauny domowej. Przemawia za tym wygoda, chęć podniesienia komfortu swojego życia oraz pewnego rodzaju trend. Jeśli także Ty rozważasz taką opcję, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, z jakimi etapami wiąże się wykonanie sauny, jakie są jej korzyści oraz jakie środki finansowe musisz przygotować na ten cel.

Sauna — czym jest i jakie daje korzyści?

Sauny to pomieszczenia, w których ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie bardzo wysokich temperatur. Ma to działanie odprężające oraz relaksujące. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz usprawniają kondycję skóry. Z uwagi na zbawienne działanie sauny są nadzwyczaj popularne w obiektach sportowych, ośrodkach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o różnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się sposobem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości zbudowania sauny powinno się pamiętać na etapie planowania nowego domu. Można wtedy zaplanować osobne pomieszczenie, bądź dużą łazienkę, gdzie zdoła się ona mieścić.

Jakie są najbardziej znane rodzaje saun?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para produkowana jest w nich za pomocą parowników. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura odczuwalna we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra - jest rodzajem sauny parowej. Para w niej produkowana jest za pomocą pieca oraz gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana również finśką. Wilgotność w niej oscyluje na poziomie około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień - jest innowacyjnym rozwiązaniem. Osiąga około 60 oC przy wilgotności na poziomie 25%. Osiągane jest to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Na jaką saunę postawić?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na niesłychanie dużych temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla poniektórych osób. Rozwiązanie to polecane jest dla osób cierpiących na problemy mięśniowe, walczących z otyłością i z reumatyzmem.

Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów zdrowotnych na problemy skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednak wskazane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Umożliwiają oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu poprzez fale podczerwone.

Ile kosztuje sauna domowa?

Cena postawienia sauny domowej zależna jest od wielu czynników. Wszystko będzie zależało od tego:

  • na jaki rodzaj sauny się zdecydujemy;
  • jaka będzie wielkość sauny;
  • jakie akcesoria znajdą się w kabinie sauny;
  • jaki będzie rodzaj pieca;
  • jakie oświetlenie będzie w środku.

Ceny tych wszystkich elementów będą różniły się w zależności od producenta i mogą oscylować w okolicach od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Warto uwzględnić zastosowane technologie, ponieważ wybór nowoczesnych rozwiązań może znacznie windować cenę. Decydując się na saunę w domu, należy także wziąć pod uwagę koszty jej eksploatacji — cenę prądu, który zużywa piec oraz drewno do pieca.

Tagi artykułu
Artykuły od Dorian Borowski
Sauna domowa - jak ją wykonać i ile kosztuje?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie lustro łazienkowe wybrać?
Komentarze: 2
Ocena: brak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Zobacz inne w Dom i ogród