Planujesz własny film dokumentalny? Zobacz, jak go nakręcić!

Artykuł dodał/a: Weronika Szymczak
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Planujesz własny film dokumentalny? Zobacz, jak go nakręcić!

Film dokumentalny to gatunek, który porusza w odbiorcy wiele emocji. To powoduje, że zapisuje się on w pamięci na lata. W tym filmie możemy pokazać ciekawe historie i zachowania na wiele sposobów.

Jeśli chcesz zacząć przygodę z filmem dokumentalnym i dowiedzieć się, co jest najważniejsze, ten artykuł jest idealny dla Ciebie.

Zacznij od planu na film

Z początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić również nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie jest konieczny!

Scenariusz jest ważny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – czyli popularnie zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli chcesz zawrzeć w swoim filmie więcej osób, które będą narratorami historii. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprzęt do kręcenia filmu - jaki powinien być?

Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego i mobilnego sprzętu.

Tak w samej rzeczy potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która wcale nie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest żeby opanować jej obsługę, jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do rejestracji dźwięku – ważne jest, aby nie zbierał przypadkowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie znajdziesz dużo darmowych opcji.

Ujęcia to kluczowy element w filmie

Ważną część filmu dokumentalnego stanowi dowolność ujęć. Jako reżyser masz realny wpływ na jakość zdjęć oraz ich przekaz. Ujęcia mogą być robione z ręki, poprzez wykorzystanie statywu lub użycie drona. Sposoby te bez problemu zestawisz w całość! Nie zapominajmy o odpowiednim planie działania. 

Nagrywanie sporej ilości ujęć, to podstawa w filmie dokumentalnym. Istnieje na to nawet określonych słowo, tzw. "overshooting", które oznacza "nagrywanie za wiele". W tym gatunku filmowym zdecydowanie bardziej sprawdza się większa ilość materiału.

Tagi artykułu
Artykuły od Weronika Szymczak
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Zobacz inne w Kultura i sztuka