Ogród przy domu - jak go zaprojektować?

Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które wiąże się z dość długim czasem realizacji i mnogością prac, które należy zorganizować. Projekt, sprawy formalne, pozwolenia, planowanie rozmieszczenia pomieszczeń i wystroju wnętrz to z pewnością bardzo ważne zagadnienia. Równie istotne co wnętrze, jest także otoczenie domu. Mowa tutaj o ogrodzie. W końcu jest to pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oko tuż po przekroczeniu furtki. Zadbaj więc o to, aby był jak najpiękniejszy.
Dlaczego warto postawić na ładny ogród?
Ogród stanowi swobodną przestrzeń oraz prywatny azyl, do którego możemy uciekać w celu zrelaksowania się, odpoczynku, a także rozrywki. W zależności od wielkości, położenia i zaaranżowania działki, ogród ma spełniać rozmaite funkcje. Może się jednak zdarzyć, że do niektórych rozwiązań zostaniemy zmuszeni. Przykładem może być niekorzystne położenie naszej posesji.
Dużą rolę odgrywają również nasze preferencje, których często sami nie będziemy mogli zrealizować. Warto wspomnieć, że wpływ na to ma także większa świadomość ludzi, bowiem coraz częściej zwracają uwagę na ładną i estetycznie zaaranżowaną przestrzeń, co za tym idzie fach architekta ogrodowego, staje się bardziej powszechny.
Trzeba zadać sobie pytanie, czy usługi takiej osoby, są uznawane za konieczne, czy są one jedynie synonimem luksusu, na który decydują się wyłącznie ci, którym przede wszystkim zależy na estetycznym i funkcjonalnym ogrodzie.
Dlaczego warto oddać ogród w ręce fachowców?
Właściwie zorganizowany ogród to o wiele więcej niż tylko skrawek ziemi, obrośnięty trawnikiem. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że za najlepiej zaprojektowanymi ogrodami kryje się dokładne planowanie, które ma na celu przyniesienie bardzo wielu korzyści.
Pod wieloma względami projektowanie ogrodów jest dyscypliną znacznie bardziej wymagającą niż projektowanie wnętrz mieszkalnych, bowiem występuje tu niezwykle silny czynnik losowy. Mianowicie, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób będą wzrastać rośliny, które stanowią podstawową ozdobę niemal każdego ogrodu. Poza tym wypada uwzględnić także liczne czynniki zewnętrzne, które będą wpływać na taki ogród, czyli: wiatr, grad, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta, które mogą w znaczny sposób ograniczyć zakres materiałów, jakie stosuje się przy projektowaniu ogrodu.
Jakie rodzaje ogrodów wyróżniamy?
Odwołując się do standardowego podziału ogrodów, można wymienić tu dwa warianty, które do dziś wybierane są jako wzór przy planowaniu ogrodów. Są to:
- Ogród francuski — dość specyficzny, symetryczny i równo przycięty ogród, w jakim udział ludzkiej pracy jest wyraźnie widoczny. Mając własne początki w barokowych pałacach, łączy się on z bogactwem, inspirując przy tym dużo współczesnych ogrodów. Dlatego też styl ten najatrakcyjniej prezentować się będzie w przypadku działek o większej powierzchni;
- Ogród angielski — charakteryzuje się zupełnie odmienną koncepcję, która w mniejszym stopniu nakierowuje wzrost roślin, nadając całej przestrzeni efektywnej dzikości. Co ciekawe prowadzenie takiego ogrodu może wydawać się proste, jednakże w dalszym ciągu należy o niego dbać, by nie przekształcił się w najzwyklejsze zarośla.
Jakie usługi oferuje profesjonalny architekt ogrodów?
Czasem wynajęcie profesjonalisty od projektowania ogrodów może wydawać się zbędnym wydatkiem, zwłaszcza że już sama budowa domu i jego wykończenie to ogromna inwestycja finansowa. Większość osób nie posiada jednak zbyt dużego doświadczenia w aranżowaniu zieleni. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste. Dobre zaprojektowanie ogrodu nie polega tylko na posadzeniu kilku drzewek i ozdobnych krzewów. Architekt przede wszystkim dopasuje rośliny do otoczenia oraz do Twoich możliwości jeśli chodzi o późniejszą pielęgnację. Zaaranżuje on otoczenie domu według Twoich sugestii, a także wzbogaci go o swoje osobiste pomysły.
Komentarze
Asia Wieczorek
Moim marzeniem jest świetnie zorganizowany ogród, jednakże trudno mi znaleźć osobę, która by mi pomogła.