Jak ubrać się w góry? Wybieramy odpowiedni strój!

Aby móc spędzić fantastyczny, a równocześnie bezpieczny czas w górach, to należy się odpowiednio przygotować. Letnia aktywność w górach kojarzy się z fantastycznie ciepłym słońcem, udanym biwakiem i szybkim marszem. Mimo tego można się zdziwić, nawet latem, ponieważ ciepło słońca może nas poparzyć, biwak zakończyć się odwodnieniem organizmu, a szybki marsz spowodować bolesne odciski na stopach, jeśli mamy nieodpowiednie buty! Zobacz zatem, co powinieneś ze sobą wziąć podczas wypadu w góry latem!
Na letnią wyprawę w góry zainwestuj w nakrycie głowy!
Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wielofunkcyjne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które osłonią górną powierzchnię naszego ciała.
Do letniej górskiej aktywności wybierz odpowiedni strój!
Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Podczas gdy energicznie maszerujemy, nasze ciało w wyższym stopniu się poci. Z tej przyczyny ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała na przykład mokrą koszulką. Wyborne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Często wraz z latem nadchodzą silniejsze deszcze, dlatego powinno się spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przydatne są zwłaszcza te z dodatkowym systemem wentylacji, np. w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Wodoszczelność jest zależna od parametrów poszczególnych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, albowiem są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.
Buty w góry na lato – jakie wybrać?
Porządne buty na szlaki górskie to podstawa. Najczęściej większość osób radzi, aby decydować się na wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to tymczasem konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt uciążliwe trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – parę centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego rodzaju klapek czy lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest nadzwyczaj wygodne ze względu na właściwe dopasowanie do stopy i mocne podeszwy. W trakcie chodzenia ochraniają nasze nogi przed zwichnięciami oraz upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezmiernie istotna, gdy przechodzimy przez kałuże bądź strumyki czy zwyczajnie zacznie kropić deszcz.
Okulary przeciwsłoneczne w górach latem!
Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także bardziej daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, jakie naprawdę są do nas dopasowane, nie będą spadać z nosa w czasie aktywnego marszu.
Do letniej górskiej aktywności niezbędny będzie odpowiedni plecak!
Na letnią, górską wyprawę niezbędny będzie odpowiedni plecak, w którym schowasz jedzenie i picie, jak i również mapę czy kurtkę przeciwdeszczową. Najlepiej, aby był usztywniany. Odciąży to Twój kręgosłup, a im dłuższe trasy, tym powinien być sztywniejszy. Wybierz miękką wersję, która sprawi, że plecak będzie wygodny dla pleców. Niezastąpiona jest wentylacja, szczególnie podczas cieplejszych dni!
Komentarze
Brak komentarzy