Literatura fantasy - czy warto po nią sięgać?

Świat rzeczywisty bywa czasem nudny i przytłaczający, zwłaszcza gdy dojdzie do niego codzienna rutyna. Zastanawiałeś się kiedyś czy można przenieść się w czasie, znaleźć w innej przestrzeni i dokonywać nierealnych rzeczy? Z naukowego punktu widzenia nie ma takiej możliwości. Dziś jednak zgłębimy rzeczywistość fantastyczną, czyli taką, w którą można przenieść się przy pomocy książki.
Harry Potter — najbardziej znany bohater świata fantasy
„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling chyba wszyscy kojarzą, a jednak wielu zna tylko z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niecodzienne zdolności magiczne i niebywale utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, aby następnie trafić do szkoły magii i czarodziejstwa, podbiły i nadal podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak i tych starszych.
Ze względu na różnorodność i uniwersalność poruszanych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi w każdym wieku i na zapoczątkowanie przygody z fantasy jest to kapitalny wybór.
Kolekcja literatury o pierścieniu
Książka J.R.R Tolkiena może sprawiać wrażenie trudnej oraz napisanej trudnym językiem, ale jeżeli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, który obecnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, jaką trzeba znać. Powieść jest tak naszpikowana przeróżnymi emocjami, że nie tylko fani fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego znajdą sporo przyjemności z czytania tego dzieła.
Jeśli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt trudny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest prostszy w odbiorze. Godna polecenia jest również ekranizacja, jaka jest tak świetnie zrealizowana, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez sporą część filmu wędrują przez pasma górskie, jest bardziej atutem niż minusem.
Niezbędnik w kolekcji książek fantasy — Wiedźmin
O ile jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze oraz cenimy dosadny, siarczysty humor, to znakomicie nadadzą się książki Sapkowskiego. Panuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że jesteśmy w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii oraz baśni. Znajdziemy tam dodatkowo sporo krwi oraz brutalnej walki na miecze i nie tylko. Kiedy lubimy książką zapoczątkować jakąś ekranizację albo odwrotnie możemy obejrzeć serial, jaki nakręcono w 2019 roku.
Strach i groza — główne wyznaczniki literatury fantasy
Zwolennicy odczuwania lęku i ci, co lubią się po prostu bać, też wyszukają coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu wspaniałych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” bądź „Księga Mistrza” będą doskonałe na rozpoczęcie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.
Świat fantasy to rozrywka na najwyższym poziomie
Czasem każdy potrzebuje oderwania od codzienności. Literatura fantasy to świetne rozwiązanie. Lektura tego typu pozwala na chwilę zostawić wszelkie problemy, a tym samym ukazuje ponadczasowe wartości, nad którymi warto się pochylić. Bez względu na czasy pewne wzorce zachowań pozostają niezmienne. Książki fantastyczne przy tym wszystkim nie stronią od humoru, a więc potrafią dostarczyć sporą dawkę rozrywki. To właśnie czyni je uniwersalnymi.
Komentarze
Brak komentarzy