Jak znaleźć idealny dywan na lata?

Artykuł dodał/a: Łukasz Stępień
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Jak znaleźć idealny dywan na lata?

Na szczęście czasy, w których musieliśmy odwiedzić kilkanaście sklepów, żeby kupić idealny dywan, mamy już za sobą. Teraz zakup jest dużo prostszy, wszystko możemy odnaleźć w sieci. Dywany są bardzo chętnie kupowane przez ludzi, którzy chcą odmienić swoje wnętrze. Dzięki małej zmianie, możemy je ocieplić, nadać mu niepowtarzalny charakter i klimat. Jakie informacje powinniśmy mieć, żeby dywan, który kupimy, był dla nas najlepszy?

Jak odnaleźć właściwy materiał na dywan?

To, z którego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny albo sypialni najbardziej nadawać się będzie dywan jedwabny albo jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Dzięki temu doskonale sprawdzi się u alergików. Prócz tego pięknie błyszczy, łatwo go oczyszczać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się kapitalnie w pomieszczeniach, po których często się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, gdzie znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Trafnym miejscem na wełniany dywan będzie także pobliże łazienki czy też drzwi tarasowych.

Nie zaleca się używania dywanów z materiałów syntetycznych w często okupowanych pomieszczeniach. Mogą one powodować uczulenie domowników i wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Odpowiedni rozmiar dywanu do twojego pomieszczenia

Wielkość dywanu zlokalizowanego w pomieszczeniu ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Powszechna zasada mówi, żeby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy wizualnie pomniejszał pokoju. Dywan może być położony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Warto rozważyć kupno kilku mniejszych dywanów i położyć je w różnych miejscach twojego pokoju. Przykładowo pod większymi obiektami.

Jak wybrać najlepszy kształt i kolor dywanu

Rozkład i kształt dywanu nie mogą być przypadkowe. Najlepiej jak ma on kształt podobny do kształtu pomieszczenia. Ułożony względem ścian winien być tak, aby nie dzielił pomieszczenia na dwie części. W pokoju o kształcie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można także pobawić się rozmieszczeniem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wtedy wybrać można dywan o zbliżonym obrysie.

Wybór koloru dywanu jest bardzo ważną sprawą. Można dopasować go tak, by kontrastował z meblami i ścianami, a może być ich dopełnieniem w podobnej barwie. Dobrze jest zastanowić się, jak zamierzamy użytkować dywan. Czy będziemy po nim chodzić w butach? A może mamy zwierzęta, które będą na nim leżeć? Jeżeli tak, dobrym pomysłem jest dopasowanie go kolorystycznie do sierści, dzięki czemu nie będzie ona tak bardzo rzucała się w oczy, kiedy już wypadnie - jeżeli pies ma czarne umaszczenie, można przemyśleć zakup ciemnego dywanu. Jasny doskonale spełni swoją rolę w nasłonecznionych pomieszczeniach, ponieważ dzięki odbiciu światła, dodatkowo je rozjaśni.

Tagi artykułu
Artykuły od Łukasz Stępień
Jak znaleźć idealny dywan na lata?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Komentarze
Asia Wieczorek

Posiadam psa i niestety nie mogę mieć w domu dywanów bo gromadzi dużo bakterii i sierści.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Zobacz inne w Dom i ogród