Gry dydaktyczne – jak znaleźć najlepsze gry dla dziecka?

Artykuł dodał/a: Sebastian Zieliński
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Gry dydaktyczne – jak znaleźć najlepsze gry dla dziecka?

Gry edukacyjne dla dzieci często występują w postaci online. Nie wymagają skomplikowanych instalacji, ani odtwarzania z płyty CD tak jak dawniej. Należy jedynie wejść na odpowiednią stronę lub pobrać aplikację. Jakie są najlepsze gry dydaktyczne dla dzieci? W jaki sposób wybrać grę adekwatną do wieku i zainteresowań dziecka? Udzielamy odpowiedzi w tym artykule.

Jakie są atuty gier edukacyjnych?

W szczególności, dzięki nim nauka jest atrakcyjniejsza. Sprawiają, że uciążliwe uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wraz z całą rodzinom. Rozwijają kreatywność, przyswajanie reguł i zasad jak również niezależność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce zdołamy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu osiąga swoje cele. Sposób ten jest także pewny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, oraz może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych i słabszych stron.

Kolejnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest mnóstwo produktów, które pomogą naszym dzieciom zapamiętać, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w odpowiedniej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jak dobrać grę adekwatną do wieku i zainteresowań?

Podstawa to wybrać gry dopasowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze dzieci przed brutalnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla dzieci, ale dodatkowo spowoduje, że nie porzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie powinniśmy dawać dzieciom gry za trudnej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do pożądanego efektu, czyli progresu dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko umie czynić dobrze, a czego nie. Jeśli potrafi już nazwać większa część pokazanych mu zwierząt, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli zauważamy, że nasza latorośl poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zainteresować go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale również co go interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko wybierzmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeśli chcemy mieć po części z głowy trudny wybór, wskazane jest pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie wspólnie z nim i sprzedawcą wybierzemy należytą grę.

Gdzie znaleźć najlepsze gry edukacyjne?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim. W sieci jest tak dużo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki czy tabletu, że tak naprawdę nie trzeba wydawać gigantycznych pieniędzy, aby ucieszyć naszą pociechę i w dodatku przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas grania?

Każdy rodzic chce ochronić swoje dziecko przed wszelkim niebezpieczeństwem. Aby osiągnąć zamierzony efekt co do bezpiecznego korzystania dziecka z Internetu, liczy się przede wszystkim edukacja. 

Najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają korzystać z Internetu, powinny wchodzić w ten świat wspólnie z dorosłym. Warto pokazać dziecku wartościowe strony, gry edukacyjne i dydaktyczne. Należy poinformować malucha, że nie wolno wdawać się w rozmowy z nieznajomymi, wysyłać zdjęć i przekazywać żadnych informacji, ani o sobie, ani o rodzinie. Celem takie rozmowy musi być przekonanie pociechy, że w tym wieku ważne jest zachowanie anonimowości w sieci.

Tagi artykułu
Artykuły od Sebastian Zieliński
Komentarze
Asia Wieczorek

Wszystkie gry dla swoich dzieci zamawiam z Internetu.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Zobacz inne w Sport i rekreacja